14. 4. 2019

Filharmonie Brno zahájila festival, šéfdirigentovi bude 75 let

Týden.cz, 14. dubna 2019

Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese zahájila Velikonoční festival duchovní hudby. V katedrále na Petrově zazněly středověké chorály i současná hudba. Koncert byl zároveň oslavou, Daviesovi bude v úterý 75 let.

O program byl zájem, filharmonie kromě běžných míst prodávala i přístavky. Na program zařadila gregoriánské chorály v podání Scholy Gregoriany Pragensis a jednu novinku zkomponovanou na objednávku festivalu. Autorem díla nazvaného So Shall He Descend je Estonec Toivo Tulev, při provedení spojili síly filharmonici, sboristé z Ars Brunensis a pěvečtí sólisté.

„Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby. Velmi často se inspiruje právě událostmi svatého týdne,“ uvedl ke skladbě dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Velikonoční festival duchovní hudby každoročně přináší koncerty tematicky a termínově spjaté s liturgicky významným obdobím před Velikonocemi. Dějištěm koncertů jsou různé brněnské chrámy. Už nyní je vyprodaný koncert Byzantské pašije, stejně jako závěrečný program s Bachovým Velikonočním oratoriem.

„Velmi mile nás překvapil zájem o koncert Milana Paly, kde zbývají poslední vstupenky. Symfonie Františka Gregora Emmerta pro sólové housle je velmi náročné dílo, které slibuje těm, kdo se odváží, nezapomenutelný zážitek,“ řekla mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná