29. 3. 2018

Přidáváme vstupenky a velké obrazovky na závěrečný koncert

Závěrečný koncert Velikonočního festivalu duchovní hudby je již několik týdnů vyprodán. Všech 340 míst v lavicích i 100 přístavků. „Vzhledem k velkému zájmu posluchačů, který nás samozřejmě těší, a který každým dnem sílí, jsme se rozhodli navýšit kapacitu vstupenek na stání. Na místě jich nabídneme přibližně stovku,“ informovala ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Chceme kvalitní zážitek dopřát co největšímu počtu posluchačů, proto do baziliky nainstalujeme dvě velké obrazovky,“ doplnila.

Na nedělním koncertě, který začíná v bazilice na Mendlově náměstí ve 20 hodin, se s orchestrem představí poprvé v Brně nastupující šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies. „Jako první zazní Te Deum estonského autora Arvo Pärta, svým způsobem dosud nepřekonaná skladba. Shodou okolností ji ve světové premiéře v roce 1985 provedl právě Maesto Davies,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas. Z kúru baziliky skladbu přednesou dva pěvecké sbory za doprovodu smyčců, nahrávky a preparovaného klavíru.

Poté je na programu skladba Davida Matthewse The New Fire, která vznikla na objednávku festivalu, a symbolizuje vnášení světla do chrámu. Skladba zazní ve světové premiéře a za účasti autora. Výjimečný večer uzavře Janáčkova Glagolská mše se sólisty Pavlou Vykopalovou (soprán), Janou Hrochovou (mezzosoprán), Alešem Brisceinem (tenor) a Richardem Novákem (bas). Za varhany usedne Martin Jakubíček. Představí se i Český filharmonický sbor Brno a sbor Vox Iuvenalis.

Vstupenky na stání stojí 220 Kč a na místě budou k dostání od 19.15, koncert začíná ve 20.00