24. 4. 2018

Velikonoční festival duchovní hudby 2019 – CEREMONIE

28. ročník, 14 – 28/4/2019

Stále se radujte!
(1. list Tesalonickým 5:16)

Velikonoční festival duchovní hudby se dosud inspiroval především děním ve Svatém a Velikonočním týdnu, motivy oběti/utrpení a vzkříšení. 28. ročník festivalu bude objevovat různé podoby těchto motivů, napříč časem i křesťanským světem. V pomyslném středu Evropy se během dvou týdnů s nadsázkou setkají všechny končiny země a jejich liturgie. Na Květnou neděli zazní gregoriánský chorál v podání Scholy Gregoriany Pragensis a premiéra díla na objednávku festivalu od estonského skladatele Toivo Tuleva.

Rozmanité budou i temné hodinky, završené na Velký pátek Koncertem pro sbor Alfreda Schnittkeho v podání Vox Iuvenalis a dalších brněnských sborů. Schnittke zde zhudebnil Knihu nářků arménského teologa z 10. století Řehoře z Nareka.

Velikonoční týden pak vyplní mimo jiné velikonoční procesí v Římě kolem roku 1600 s hudbou Tomáse Luise de Victoria a jeho současníků v podání španělského souboru La Grande Chapelle. Festival završí Velikonoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha v Besedním domě, vůbec první brněnské provedení tohoto díla v takzvané poučené interpretaci Czech Ensemble Baroque.

Vladimír Maňas, dramaturg festivalu