2. 5. 2019

Velikonoční festival duchovní hudby překonal loňský rekord v návštěvnosti. Zabodoval Schnittke na Velký pátek

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                                                 Brno, 29. dubna 2019

Šest koncertů, trojí temné hodinky, jedna světová premiéra. Návštěvnický rekord. To, co platilo pro loňský ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby platí i pro ten letošní. S tím rozdílem, že opět přibylo posluchačů, kteří se ve Svatém a Velikonočním týdnu vydali za hudbou do některého z brněnských chrámů.

Největší zájem vzbudily velkopáteční tenebrae v jezuitském kostele. Čtyři pěvecké sbory tam spojily síly, aby provedly Koncert pro sbor Alfreda Schnittkeho. „Pro mě osobně byl toto nezapomenutelný zážitek umocněný ještě úplňkem. Stovka zpěváků na kůru a pod nimi lavice zaplněné do posledního místa včetně desítek přístavků. Když jsme viděli davy před kostelem, přidali jsme rychle ještě desítky židlí. Ani ty však nestačily, spousta lidí poslouchala ve stoje,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že takový zájem o temné hodinky nepamatuje. „Letošní festival byl stylově mimořádně bohatý a dává smysl jako celek. Kromě Schnittkeho mi v paměti utkví i úvodní večer v katedrále s premiérou Toivo Tuleva a s Filharmonií Brno jako pocit dnešního člověka prožívajícího Velikonoce,“ dodala.

Soudobá tvorba zazněla i při třetím koncertu festivalu, kdy houslista Milan Pal´a provedl symfonii pro sólové housle Ajhl´a člověk. Navzdory náročnému programu byl kostel zaplněný do posledního místa. „Jsem proto moc vděčný za provedení i přijetí Emmertovy symfonie,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas. Ten je rád i za to, že festival letos poprvé zavítal do kostela sv. Josefa, který užívá řeckokatolická církev.

Téma letošního ročníku znělo Ceremonie / Je dobré slavit Pána a nabídlo ukázky hudebních oslav Velikonoc mnoha končin světa a mnoha historických období. Na druhém místě v návštěvnosti je závěrečný koncert s Bachovým Velikonočním oratoriem, trojici doplňuje koncert zahajovací, při kterém zazněla světová premiéra skladby estonského skladatele Toivo Tuleva.

Letošní ročník navštívilo 2238 posluchačů, což je nejvíce za dobu, kdy festival pořádá Filharmonie Brno. Průměrná návštěvnost koncertů se dostala na 92,67 %. Pět koncertů zaznamenával Český rozhlas, jeden koncert Česká televize.

_______________________________________________________________________________

 

Kontakt pro média:

 

Kateřina Konečná, vedoucí PR a marketingu Filharmonie Brno

+420 775 426 040, katerina.konecna@filharmonie-brno.cz