Na šestadvacátý ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně zavítá věhlasný soubor z Belgie Graindelavoix.
Jedna přehlídka, šest chrámů, šest koncertů a temné hodinky. To nabízí letošní ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, který 9. dubna otevřou Matoušovy pašije od Johanna Sebastiana Bacha.
Úvodní koncert hostí brněnský kostel svatých Janů. „Vystoupí Capella Cracoviensis, jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících souborů v Polsku, který se specializuje na interpretaci staré hudby. Na Velikonoční festival duchovní hudby přijede do Brna podruhé. Poprvé to bylo v roce 2013, kdy s velkým úspěchem uvedl Händelovo oratorium Izrael v Egyptě,“ uvedla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.
SVĚDECTVÍ SVATÝCH
Následovat budou koncerty Brány Jeruzaléma se stejnojmennou skladbou od Broniuse Kutavičiuse, Ukřičené lamentace s belgickým sborem Graindelavoix nebo Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu s ženským sborem Tiburtina ensemble. „Milovníci varhan si přijdou na své na varhanním koncertě Jana Šprty. V neděli 23. dubna pak v kostele svatých Janů festival slavnostně zakončí Apoštol Pavel s brněnskými filharmoniky,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas s tím, že vyvrcholením je letos právě Mendelssohnovo oratorium Paulus.
Organizaci Velikonočního festivalu duchovní hudby svěřilo město Brno v roce 2012 brněnské filharmonii. Od této doby jsou pravidelnou součástí programu i takzvané temné hodinky neboli koncerty při svíčkách. Vznik přehlídky je spojený s rokem 1992. „Dramaturgickým východiskem je blízkost nejvýznamnějších křesťanských svátků. Festival se zaměřuje i na linii objevování neprávem opomenutých děl a aktivně vystupuje jako iniciátor nových duchovních kompozic,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
SVĚDKOVÉ, SVĚDECTVÍ
Dramaturg festivalu Vladimír Maňas připomněl, že motivem stávajícího programu je výročí reformace a s ní spojené téma svědectví. „Nejvíc se těším na barevně výrazné a průrazné provedení pozdně renesančních lamentací Pedra Ruimonteho a hlavně rudolfínského varhaníka Carla Luythona v nádherných prostorách chrámu sv. Jakuba, kde festival nebývá tak častým hostem. Vzhledem k repertoáru i pozdnímu času je to pro mne zároveň úvod do temných hodinek v závěru Svatého týdne,“ prozradil Maňas.
Věhlasný soubor z Belgie Graindelavoix patří k nejočekávanějším hostům přehlídky. V čele s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem je toto uskupení typické svou jedinečnou interpretací, která je blízká byzantské a orientální tradici duchovního zpěvu. „Graindelavoix znamená v překladu zrno hlasu, tedy výraz pěvce nebo témbr jeho hlasu. Graindelavoix jsou inovativní a za svůj přínos získali řadu ocenění. Někdo jejich přístup ke staré hudbě považuje za provokativní, hudební kritika je příliš v lásce nemá a hodnotí jejich přístup za nevkusný. Posluchači naopak z jejich koncertů odcházejí vděční a šťastní. Soubor patří k nejzajímavějším vokálním souborům v Evropě a moc se na něho těšíme“, poznamenala Šnajdrová.
UMĚNÍ30, DRAMATURGIE
Vstupenky na festival prodává Besední dům v Besední ulici v Brně i Dům pánů z Lipé na nám Svobody. Telefonické rezervace lze zajistit přes číslo 539 092 811. „Festivalovou vstupenku na šest koncertů nabízíme za 660 korun, snížená cena je 440 korun. Snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory,“ podotkla manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.
Vladimír Maňas zdůraznil, že program velikonoční přehlídky každoročně ctí uměleckou i dramaturgickou náročnost, a to nikoliv na úkor publika. „Zaměřujeme se na publikum různých generací,“ uvedl dramaturg.
Velikonoční festival duchovní hudby 9. dubna, kostel sv. Janů, Minoritská ulice, 20.00: Johann Sebastian Bach – Matoušovy pašije 11. dubna, českobratrský evangelický chrám J. A. Komenského (Červený kostel), 20.00: Brány Jeruzaléma 12. dubna, kostel sv. Jakuba, 21.00: Ukřičené lamentace 13. dubna, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Jezuitská ul., 21.00: Zpívaná rozjímání (Abgesungene Betrachtungen) 14. dubna, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Jezuitská, 21.00: Velkopáteční ztišení (Jan Křtitel Vaňhal: Stabat Mater) 20. dubna, bazilika Nanebevzetí P. Marie, Staré Brno, 19.30: Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu 21. dubna, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Staré Brno, 19.30: Varhanní koncert (varhany: Jan Šprta) 23. dubna, kostel sv. Janů, Minoritská, 20.00: Apoštol Pavel.